Spotkanie 27.10.2016 – Wikiwprawa Chiny 2015

chiny_-18

27 października o godzinie 20:30 w Kinie Praha ruszymy na wyprawę podążającą trasą Jedwabnego Szlaku. Zmierzając z Polski przez Słowację-Węgry-Serbię-Bułgarię-Turcję-Gruzję-Azerbejdżan-Kazachstan-Uzbekistan-Kirgistan aż do Pekinu w Chinach. Odwiedzimy miejsca, które często znajdują się szczycie podróżniczych marzeń m.in. wizytę w Baku, przeprawę przez Morze Kaspijskie, Samarkandę, Kaszgaru, Wielki Mur Chiński i inne.

chiny_-4

Jednak nie tylko trasa wyprawy jest arcyciekawa, przede wszystkim to idea podróży zwraca szczególną uwagę. Fotografie, filmy każdy jakieś w czasie podróży robi. W zależności od talentu i sprzętu jeden lepsze inny gorsze. Zazwyczaj robimy je dla siebie, żeby pokazać rodzinie i znajomym. A co inni będą mieli z takiego podróżowania?

A gdyby połączyć te wszystkie zagadnienia?

chiny_-13

Tak narodziła się idea Wikiwprawy Chiny 2015. Celem wyprawy było zbieranie materiału fotograficznego i wideo na potrzeby takich projektów jak Wikipedia. W ten  sposób zdjęcia z wyprawy nie są po prostu kolejnym katalogiem na dysku. A służą do ilustracji artykułów i książek a dzięki udostępnieniu na wolniej licencji mogli z nich korzystać wszyscy internauci.

chiny_-19

Żeby nie było za łatwo zadanie było zawężone do śladów działalności Polaków na trasie Jedwabnego szlaku. I tak o to pięciu podróżników z listą miejsc i obiektów „do zrobienia”, objuczonych aparatami i dronem, wpakowało się do 21-letniego busa i ruszyło z Warszawy do Pekinu. Po drodze stawiając czoła często niebezpiecznym przygodom, chińskim wymogom formalnym i wielu trudnościom logistycznym.

Gorąco zapraszam na opowieść oraz pokaz zdjęć i filmów z tej wspaniałej przygody.

Marcin

Author: Marcin Gerc

Moja przygoda z off-roadem rozpoczęła się blisko 15 lat temu od zakupu Land Rovera Discovery. Wcześniej jako kibic byłem na jednym czy dwóch Wertepach, na wczasach jeździłem wypożyczonym Samurajem, a z kolegą udało nam się po klamki zakopać Vitarę na poligonie w Drawsku. Jednak to dopiero własny Land Rover rozpoczął prawdziwą przygodę. Przygodę, która wciągnęła mnie tak mocno, że każde wakacje staram się spędzać na terenowym wyjeździe, że nie wystarczały mi już samochody 4x4 i postanowiłem spróbować sił na motocyklu, a teraz naszło mnie jeszcze aby dzielić się pasją z innymi. Tak powstało Passion4travel.pl

Share This Post On