Spotkanie 27.10.2016 – Wikiwprawa Chiny 2015

chiny_-18

27 października o godzinie 20:30 w Kinie Praha ruszymy na wyprawę podążającą trasą Jedwabnego Szlaku. Zmierzając z Polski przez Słowację-Węgry-Serbię-Bułgarię-Turcję-Gruzję-Azerbejdżan-Kazachstan-Uzbekistan-Kirgistan aż do Pekinu w Chinach. Odwiedzimy miejsca, które często znajdują się szczycie podróżniczych marzeń m.in. wizytę w Baku, przeprawę przez Morze Kaspijskie, Samarkandę, Kaszgaru, Wielki Mur Chiński i inne.

chiny_-4

Jednak nie tylko trasa wyprawy jest arcyciekawa, przede wszystkim to idea podróży zwraca szczególną uwagę. Fotografie, filmy każdy jakieś w czasie podróży robi. W zależności od talentu i sprzętu jeden lepsze inny gorsze. Zazwyczaj robimy je dla siebie, żeby pokazać rodzinie i znajomym. A co inni będą mieli z takiego podróżowania?

A gdyby połączyć te wszystkie zagadnienia?

chiny_-13

Tak narodziła się idea Wikiwprawy Chiny 2015. Celem wyprawy było zbieranie materiału fotograficznego i wideo na potrzeby takich projektów jak Wikipedia. W ten  sposób zdjęcia z wyprawy nie są po prostu kolejnym katalogiem na dysku. A służą do ilustracji artykułów i książek a dzięki udostępnieniu na wolniej licencji mogli z nich korzystać wszyscy internauci.

chiny_-19

Żeby nie było za łatwo zadanie było zawężone do śladów działalności Polaków na trasie Jedwabnego szlaku. I tak o to pięciu podróżników z listą miejsc i obiektów „do zrobienia”, objuczonych aparatami i dronem, wpakowało się do 21-letniego busa i ruszyło z Warszawy do Pekinu. Po drodze stawiając czoła często niebezpiecznym przygodom, chińskim wymogom formalnym i wielu trudnościom logistycznym.

Gorąco zapraszam na opowieść oraz pokaz zdjęć i filmów z tej wspaniałej przygody.

Marcin