Na Gazeli po śniegu.

P1000333

Ruska technika zawsze jest taka sama. Trochę zerżnięta z zachodu, trochę podpatrzona u Amerykanów. Potem przedumana, przerobiona, uproszczona i zrobiona po swojemu. Taki był kukuryznik, taki był Gazik nie inaczej jest z GAZela’ą rosyjskim odpowiednikiem Forda Transita z lat 90. Wygląda jak Transit, jeździ jak Żuk, naprawić można w stodole, spotkać można w dowolnym zakątku Rosji.

Gazele służą przede wszystkim jako tzw. Marszurtki czyli małe autobusiki, które łączą najdalsze zakątki kraju z dużymi miastami. Białe marszrutki jeżdżą po wyboistych drogach Azji oraz w centrum Moskwy. Po suchych stepach południa i po mokrych drogach Karelii. Gazele są wszędzie. Gdyby nagle zabrakło białych Gazeli robotnicy nie dojechali by do fabryk, dzieci do szkoły, urzędnicy do urzędów a w sklepach zabrakło by chleba. Rosja by stanęła. Nie potrzeba by żadnych sankcji. Imperium było by na kolanach.

IMG_1700

Późną nocą przyjeżdżam pociągiem do Irkucka. Z dworca odbiera mnie Sasza, poznany przez wspólnych znajomych rosyjski off-roadowiec, właściciel serwisu samochodowego, dusza człowiek. Sasza obiecał pożyczyć mi swoją Gazele abym mógł swobodnie zwiedzić zachodnią część wybrzeża Bajkału.

P1000369

Jest noc, minus 15C, wali śnieg, jestem w Irkucku (!).

Gazeli w życiu nie prowadziłem a ten egzemplarz swoje najlepsze lata ma dawano za sobą. Aby wrzucić 1-kę trzeba najpierw załączyć 2-kę, aby wrzucić wsteczny, najpierw wrzucamy 3-kę. Chcesz otworzyć drzwi? Nie tak szybko! Należy zastosować specjalną procedurę. Drzwi przycisnąć barkiem, kluczyk przekręcić raz w lewo-raz w prawo, potem energicznie szarpnąć klamkę. I już. Różnych takich trików jest wiele.

P1000441

Napęd na tył, opony bliźniaki, wspomagania kierownicy brak. A mój drug zachęca;

Siadaj za kierownicę. Jeśli jutro chcesz jechać dalej, to dziś zawieź nas na daczę.

Nie dziwie się facetowi. Widzi gościa z polski pierwszy raz w życiu to chce zobaczyć czy ja wogóle tym sprzętem ruszę spod dworca.
Po przejechaniu kilkunastu kilometrów po oblodzonej szosie Sasza stwierdza

Ty, Maładziec! Możesz jechać!

Jestem Bogiem Motoryzacji!

P1000342

Author: Marcin Gerc

Od blisko 20 lat trwa moja fascynacja podróżami poza utartymi szlakami. Do wypraw pcha mnie pragnienie znalezienie autentyczności i chęć ucieczki od rzeczywistości spreparowanej dla turystów. Wierzę, że podróże poszerzają horyzonty i pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Share This Post On