A było tak pięknie. Syria i Jordania w 2009.

Picture 479

Podczas najbliższego spotkania Passion4Travel.pl w kinie Praha 26 stycznia o godzinie 20:30 odwiedzimy miejsca, które przemijają na naszych oczach.

Wraz z Anią Jackowską wybierzemy się w podróż do Syrii i Jordanii z 2009 roku. Odwiedzimy miejsca, które obecnie kojarzymy ze wstrząsających relacji telewizyjnych. Aleppo, Hama, Palmira, Damaszek miasta przez, które przetoczyła się wojna i gdzie serca i umysły ludzi na długie lata zostały okaleczone.
Picture 396
Wspomnimy, że jeszcze parę lat temu toczyło się tam wspaniałe, kolorowe i normalne życie!

Część dochodu z biletów zostanie przekazana na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej prowadzącej działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo w Syrii.

Syria i Jordania kusiły swoim kolorem, orientem, tajemnicą i podkreślaną przez stereotypy niedostępnością, że nie są to kraje dla samotnie podróżujących motocyklistek. Dla Ani, były to wystarczające argumenty aby tam pojechać. Kilka dni nieustającej jazdy na motocyklu po 700 km dziennie. Wreszcie granica Turecko-Syryjska i początek wielkiej przygody. Samotnie podróżująca kobieta na motocyklu, trochę namieszała w porządku arabskiego świata. Ania uczestniczyła w rodzinnych piknikach, była gościem domów i jordańskiego komisariatu policji. Kobieca ciekawość posadziła ją na fotel męskiego salonu piękności i na lokalny motocykl, na którym, przed surowym jury zebranym na stacji benzynowej musiała udowodnić, że naprawdę potrafi jeździć. Kobiety patrzyły na nią z ciekawością i chętnie rozmawiały. A mężczyźni? Fotografowali się na jej motocyklu, przynosząc w zamian jedzenie, wyważali zamknięte drzwi, kiedy chciała je otworzyć, oddawali lekarstwa kiedy była chora, pomagali w noszeniu kufrów i smarowaniu łańcucha motocykla… oliwą z oliwek. Oczywiście byli i tacy, którzy się na nią głośno złościli, wcale nie dlatego, że nie chciała dołączyć do grona posiadanych już żon. O szczegółach tej wyjątkowej podróży dowiecie się na spotkaniu. Ania Jackowska nie liczy kilometrów, ale uśmiechy spotykanych po drodze ludzi. Dzięki tym spotkaniom i otwartości na nie, Bliski Wschód stał się jej nieoczekiwanie bliski.

Picture 106

Anna Jackowska – motocyklistka, podróżniczka, autorka książek – „Kobieta na motocyklu”, rozpoznawana po blond warkoczu, uśmiechu, filigranowej sylwetce i dużej odwadze życia. Dla wielu ikona, od lat inspirująca innych do przekraczania własnych granic. Samotnie, na motocyklu przemierza drogi różnych części świata. Dotychczasowe kierunki jej samotnych podróży motocyklowych to: Maroko, Syria, Jordania, kraje Bałkańskie, USA, Argentyna, Australia, kraje Europy zachodniej i południowej. Laureatka prestiżowej nagrody National Geographic Traveler. Autorka książek: „Kobieta na motocyklu”, „Samotnie przez Bałkany”. Pasję podróży i ciekawość świata rozbudza w dzieciach i młodzieży prowadząc spotkania edukacyjne. Dorosłych zabiera w motocyklowe podróże w nieznane.

Zapraszam

Marcin

Author: Marcin Gerc

Moja przygoda z off-roadem rozpoczęła się blisko 15 lat temu od zakupu Land Rovera Discovery. Wcześniej jako kibic byłem na jednym czy dwóch Wertepach, na wczasach jeździłem wypożyczonym Samurajem, a z kolegą udało nam się po klamki zakopać Vitarę na poligonie w Drawsku. Jednak to dopiero własny Land Rover rozpoczął prawdziwą przygodę. Przygodę, która wciągnęła mnie tak mocno, że każde wakacje staram się spędzać na terenowym wyjeździe, że nie wystarczały mi już samochody 4x4 i postanowiłem spróbować sił na motocyklu, a teraz naszło mnie jeszcze aby dzielić się pasją z innymi. Tak powstało Passion4travel.pl

Share This Post On